|
|
Wysłany: Nie 19:48, 02 Gru 2007
|
|
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA
(2007 - Wokół Wielkiego Romantyzmu)
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
CHOPIN I JEGO EUROPA
Wokół Wielkiego Romantyzmu
Od Mozarta do Tomasza Stańki
(15-31 sierpnia 2007 roku)
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa, pojawił się w roku 2005 i od razu zdobył uznanie jako wydarzenie o wysokiej randze artystycznej. W ciągu niespełna 3 lat wpisał się w kalendarz imprez, które odgrywają ważną rolę w promocji polskiej kultury muzycznej. Głównym jego zamierzeniem programowym jest przedstawienie twórczości patrona w szerokim kontekście kulturowym, ze wskazaniem na wielorakie źródła stylu genialnego kompozytora, jego związki zarówno z kompozytorami XIX wieku jak i twórcami następnych generacji, poprzez szeroką prezentację dzieł europejskich od XVIII w. do współczesności.
Festiwal Chopin i jego Europa, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina to jeden z najważniejszych projektów programu rządowego Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010.
W sierpniu tego roku odbyła się trzecia jego edycja opatrzona podtytułem Wokół Wielkiego Romantyzmu pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal był współorganizowany z Programem 2 Polskiego Radia, a także we współpracy z Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim-Operą Narodową. Między 15 a 31 sierpnia zaplanowanych zostało 17 koncertów w tym 8 koncertów symfonicznych, 9 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.
Wzięło w nim udział ogółem ponad 200 wykonawców, m.in. orkiestry:
Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln, Orkiestra XVIII Wieku, dyrygenci: Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Tadaaki Otaka, Frans Brüggen, wybitni artyści: Nelson Freire, Stanisław Bunin, Peter Donohoe, Lilya Zilberstein, Ewa Pobłocka, Kevin Kenner, Roland Pöntinen, Christian Tetzlaff oraz uznani młodzi pianiści: George Emmanuel Lazaridis i Gilles Vonsattel (obaj po raz pierwszy w Polsce) oraz Hinrich Alpers - wszyscy są laureatami wielu prestiżowych konkursów pianistycznych. Ponadto odbył się koncert wykraczający poza formułę muzyki klasycznej, do udziału w którym zaproszony został Makoto Ozone - wybitny pianista japoński (debiutował w Polsce w poprzedniej edycji festiwalu) i Tomasz Stańko. Podczas dwóch koncertów festiwalu zostały zaprezentowane publikacje fonograficzne Instytutu z nagraniami Chopina na instrumentach historycznych, w wykonaniu Colleen Ka Ling, Wojciecha Świtały i Tatiany Shebanovej.
Koncerty festiwalowe odbywały się w najważniejszych miejscach koncertowych stolicy: Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wszystkie koncerty zostały zarejestrowane i za pośrednictwem Polskiego Radia dotrą do wielu melomanów w całej Europie, podobnie do poprzedniej edycji, którą wysłuchało ok. 10 milionów słuchaczy.
Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Stanisław Leszczyński.
FORTEPIANY: Steinway (2000, 2006), Erard (1849), Pleyel (1848), Graf (c. 1819 kopia)
PROGRAM
Środa 15.08. 2007 godz. 19 30 Inauguracyjny koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Warszawie
Ewa Pobłocka (fortepian), Makoto Ozone (fortepian), Christian Tetzlaff (skrzypce), Sinfonia Varsovia, Tadaaki Otaka (dyrygent)
W programie:
Fryderyk Chopin: Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 (Ewa Pobłocka, fortepian)
Ludwig van Beethoven: II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 (Makoto Ozone, fortepian)
Karol Szymanowski: I Koncert skrzypcowy op.35
Andrzej Panufnik: Sinfonia Sacra
Makoto Ozone, japoński pianista i wirtuoz improwizacji. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie, zaś jego pierwszy solowy recital miał miejsce w Carnegie Hall w ramach Cool Jazz Festival. Nagrał wiele znakomitych płyt ( m.in.: Starlight, Paradise Wings, Walk Alone) oraz brał udział w projektach muzycznych takich artystów jak Paquito D'Rivera, Marc Johnson, Chuck Lob czy Gary Burton. Jego występy na II festiwalu Chopin i jego Europa, którym zadebiutował w Polsce stały się prawdziwą sensacją. To artysta wszechstronny dla którego zarówno muzyka klasyczna jak jazz nie ma tajemnic.
Tadaaki Otaka, studiował w Toho Gauken School of Music oraz w Wiedniu. Był dyrygentem Orkiestry Filharmonii Tokijskiej i Dyrygentem Muzycznym BBC National Orchestra of Wales oraz założycielem Kioi Sinfonietta Tokyo. Jako Główny Dyrygent i Doradca Muzyczny Sapporo Symphony odbył szereg tournée w Japonii, Europie i USA. Jego ojciec, wybitny kompozytor i dyrygent, studiował razem z Andrzejem Panufnikiem w Wiedniu u słynnego Feliksa Weingartnera.
Czwartek 16.08.2007
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
g.17.00 Recital fortepianowy
Michel Dalberto
W programie:
Franz Schubert: Impromptus op. 142, D.935
Claude Debussy: Images, z. 2
"Et la lune descend sur le temple qui fut"
"Cloches à travers les feuilles"
Images, z. 1
"Hommage à Rameau"
"Reflets dans l'eau"
Fryderyk Chopin: Preludium cis-moll op. 45
Mazurki (wybór)
Ballada g-moll op. 23
Prezentacja nowego instrumentu historycznego Graf- kopii słynnego instrumentu „schubertowskiego" z ok. 1819 r. wykonanej w pracowni Paula McNultiego na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Studio koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
g. 19.30 Koncert kameralny
Kawalerowie błotni: „ Archipelag Chopin”
Kawalerowie błotni - grupa powstała w 2001 z inicjatywy Jerzego Kornowicza. Ma za sobą szereg działań intuicyjnych i kompozycji kreowanych na żywo w najróżniejszych nietypowych okolicznościach jak np. w lasach czy na łąkach. Grywają też „na pokojach" w tym na znaczących festiwalach: Audio-Art, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova, Warszawska Jesień.Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień warto wyjaśnić, że status „kawalera" nie odnosi się do stanu cywilnego, lecz do szarży i przynależności. Archipelag Chopin - to kolejna premiera grupy. Premiery zresztą przychodzą jej naturalniej niż powtórki.
Piątek 17.08.2007 godz. 19.30
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Classic Jazz Romantym
Makoto Ozone (fortepian), Tomasz Stańko (trąbka), Kuba Jakowicz (skrzypce), Ryszard Groblewski (altówka), Andrzej Bauer (wiolonczela)
W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart Kwartet fortepianowy g-moll KV 478
Improwizacje
Tomasz Stańko, wybitny trębacz i kompozytor, jeden z najbardziej oryginalnych muzyków jazzowych Europy. Jego muzyka została uhonorowana licznymi nagrodami, między innymi Europejską Nagrodą Jazzową i Australian Bell Award. Kreuje wyjątkowy i niepowtarzalny język artystyczny. Jego gra odznacza się przejmującą, pełną magii barwą dźwięku.
Kuba Jakowicz, wybitny skrzypek młodego pokolenia, laureat wielu międzynarodowych konkursów. Koncertował z Münchner Philharmoniker, Orquesta Nacional de España, Dresdner Philharmoniker, Orchestra de la Suisse Romande, Orquesta Sinfónica deValencia i Sinfonia Varsovia. Uczestniczył w wielu znaczących festiwalach w kraju i za granicą. W uznaniu talentu młodego artysty, profesor Tadeusz Wroński podarował mu skrzypce pochodzenia włoskiego.
Ryszard Groblewski, mimo młodego wieku ma szczególne zasługi w rozsławianiu polskiej altowiolinistyki na najwyższym światowym poziomie. Występował na estradach większości sal filharmonicznych w Polsce, a także za granicą, między innymi w Czechach, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii. Triumfując na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie oraz Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium udowodnił, iż altówka może skutecznie rywalizować a nawet dominować nad skrzypcami.
Andrzej Bauer, zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium w kategorii duetów oraz laureat Międzynarodowego Konkursu ,,Praska Wiosna''. Swój talent rozwijał pod kierunkiem Kazimierza Michalika, André Navarry, Miloša Sadlo oraz Daniela Szafrana. Grał jako solista z wieloma wybitnymi orkiestrami symfonicznymi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obszerny repertuar kreowany przez artystę sięga daleko poza ścisłe ramy klasycznego świata, odkrywając nowe możliwości brzmieniowe i techniczne wiolonczeli.
Sobota, 18.08.2007 godz. 19.30 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Kevin Kenner (fortepian), Roland Pöntinen (fortepian), Sinfonia Varsovia, Jacek Kaspszyk (dyrygent)
W programie:
Edvard Grieg: Koncert fortepianowy a-moll op.16
Karol Szymanowski: IV Symfonia „Koncertująca" op.60
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll op.11
Kevin Kenner, amerykański pianista wspaniale interpretujący dzieła polskich i rosyjskich kompozytorów. Zwycięzca XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz laureat i zdobywca nagrody specjalnej za najlepszą interpretację muzyki rosyjskiej na Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. Koncertował z tak znakomitymi orkiestrami jak Hallé Orchestra, BBC Symphony Orchestra i Berliner Philharmoniker.
Roland Pöntinen, zadebiutował w roku 1981 z Królewską Filharmonią w Sztokholmie. Koncertował u boku znamienitych orkiestr w wielu krajach Europy, a także w USA, Korei, Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Jest nie tylko wybitnym pianistą solowym, ale także świetnym kameralistą oraz kompozytorem. Pojawił się na Konkursie Chopinowskim wzbudzając wielkie zainteresowanie koneserów. Obecnie powraca jako artysta o wielkim autorytecie.
Jacek Kaspszyk zaliczany jest do grona najwybitniejszych dyrygentów. Dyrygował orkiestrami niemal całej Europy, w tym Berliner Philharmoniker, Bayerischer Rundfunk, Orchestre Nacionale de Paris, Wiener Symphoniker i Królewską Filharmonią w Sztokholmie. Jednocześnie współpracował z wieloma najznakomitszymi teatrami operowymi jak Deutsche Oper am Rhein, Detroit Opera i English National Opera. Pod jego batutą poziom muzyczny Opery Narodowej w Warszawie wzniósł się na od dawna nieznane wyżyny.
Wydarzenie towarzyszące (Wstęp wolny):
18.08.2007 godz. 21.00 "Warszawa - miasto Chopina"
Jazz Club Akwarium, „Złote Tarasy"
cz. I
Trio Andrzeja Jagodzińskiego
Andrzej Jagodziński - piano
Andrzej Łukasik - bass
Czesław Bartkowski - drums
cz. II
Makoto Ozone - piano
Radek Nowicki - tenor sax
Sławek Kurkiewicz - bass
Michał Miśkiewicz - drums
Niedziela, 19.08.2007 godz. 19.30 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Alexander Melnikov (fortepian), Concerto Köln
W programie:
Joseph Haydn: Symfonia B-dur nr 98,
John Field: II Koncert fortepianowy As-dur
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia g-moll Nr 40 KV550
Alexander Melnikov, uznany za jednego z najlepszych rosyjskich pianistów swojego pokolenia. Laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. R.Schumanna w Zwickau oraz Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Koncertował z Rosyjską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Filharmonii Tokijskiej, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Philadelphia Orchestra, Leipzig Gewandhaus. Jako kameralista występował między innymi z Natalią Gutman, Yuri Bashmetem i Pieterem Wispelweyem. Gra również na historycznym fortepiano współpracując regularnie z Concerto Köln.
Concerto Köln to niemiecki zespół na najwyższym światowym poziomie specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Idea orkiestry opiera się na wspólnym kreowaniu myśli muzycznych oraz na nowym odkrywaniu dzieł XVIII i początków XIX wieku w historycznej szacie instrumentalnej. Zespół występował w całej Europie, Ameryce Północnej i Łacińskiej oraz Azji. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Wysoka rangę orkiestry potwierdza również nagranie imponującej ilości płyt, w tym dla Deutsche Grammophon i Harmonia Mundi.
Poniedziałek 20.08 2007 godz. 19.30 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
Promocja nagrań Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Real Chopin
Wojciech Świtała
W programie:
Fryderyk Chopin: 2 Nokturny op.48
c-moll nr 1
fis-moll nr 2
3 Walce op. 34
As-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3
6 Preludiów op. 28 (1-6) fortepian: Pleyel 1848
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
fortepian: Erard 1849
Ka Ling Colleen Lee
W programie:
Fryderyk Chopin: Sonata h-moll op. 58
Wojciech Świtała, laureat konkursów pianistycznych w Paryżu i Montrealu. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. Dokonał szeregu nagrań płytowych z muzyką Liszta, Schumana, Brahmsa i Chopina entuzjastycznie przyjętych przez słuchaczy i krytyków.
Colleen Ka Ling Lee, pianistka z Hongkongu, laureatka XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Pro Music International Award i International Competition for Piano and Orchestra w Cantu. Koncertowała między innymi z BBC National Orchestra of Wales, Queensland Philharmonic Orchestra oraz Bangkok Symphony Orchestra. Gra na fortepianie od czwartego roku życia. Zaproszona do udziału w projekcie płytowym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Real Chopin, okazała się znakomitą interpretatorką muzyki na dawnych instrumentach.
Wtorek 21.08. 2007 godz.19 30 Recital forterpianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
Promocja nagrań Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Real Chopin
Tatiana Shebanova
W programie:
Fryderyk Chopin: Walce
Es-dur op. 18
Des-dur op.64 nr 1
cis-moll op. 64 nr 2
As-dur op. 64 nr 3
As-dur op.42
Fryderyk Chopin: Etiudy op. 25 fortepian: Erard z 1849 r.
Fryderyk Chopin: Ballady
g-moll op. 23
F-dur op. 38
As-dur op. 47
f-moll op. 52
fortepian: Steinway & Sons z 2005 r.
Tatiana Shebanova, prezentuje wyjątkową wszechstronność w repertuarze pianistycznym. Gra wszystkie dzieła Chopina, komplet preludiów i fug Bacha, wszystkie sonaty fortepianowe Mozarta oraz dziesiątki utworów Beethovena, Schumanna, Schuberta, Czajkowskiego, Brahmsa, Skriabina, Debussy'ego, Ravela, Prokofiewa i Rachmaninowa. Zdobyła wiele znakomitych nagród na konkursach w Pradze, Genewie, Brukseli. Jest również laureatką X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Czwartek 23.08 2007 godz. 19.30 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
George Emmanuel Lazaridis
W programie:
Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op.23
Franz Schubert: Fatnazja C-dur ,,Wędrowiec" op.15
Ferenc Liszt: Sonata h-moll
George Emmanuel Lazaridis, grecki pianista i kompozytor. Występował jako solista w najznakomitszych salach koncertowych Europy i Ameryki. Laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych. Współpracuje także z renomowanymi zespołami kameralnymi, w tym z Medici Quartet, Ysaye Quartet, Wiener Oktett i BT Scottish Ensemble.
Piątek 24.08.2007 godz. 19.30 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Nelson Freire (fortepian), Sinfonia Varsovia, Jacek Kaspszyk (dyrygent)
W programie:
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Johannes Brahms: Koncert fortepianowy d-moll op. 15
Nelson Freire, brazylijski pianista, laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Vianna de Motta w Lizbonie. Uznany został przez międzynarodową krytykę za jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów. Koncertował z Berliner Philharmoniker, Bayerische Rundfunk, Royal Concertgebouw Orchestra, Wiener Symphoniker, Royal Philharmonic Orchestra i London Symphony Orchestra.
Jacek Kaspszyk zaliczany jest do grona najwybitniejszych dyrygentów. Dyrygował orkiestrami niemal całej Europy, w tym Berliner Philharmoniker, Bayerischer Rundfunk, Orchestre Nacionale de Paris, Wiener Symphoniker i Królewską Filharmonią w Sztokholmie. Jednocześnie współpracował z wieloma najznakomitszymi teatrami operowymi jak Deutsche Oper am Rhein, Detroit Opera i English National Opera. Pod jego batutą poziom muzyczny Opery Narodowej w Warszawie wzniósł się na od dawna nieznane wyżyny
.
Sobota 25.08.2007 godz. 19.30 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
Gilles Vonsattel
W programie:
Franz Schubert : Impromptu c-moll op. 90 nr 1
Johannes Brahms: Fantazje op. 116
Ferenc Liszt : Aprés une lecture du Dante, Fantasia quasi sonata z Annés de pèlerinage. Deuxième année. Italie
Wybór z Annés de pèlerinage.Troisième année.
Aux cyprès de la Villa d'Este
Les Jeux d'eau à la Villa d'Este
Sunt lacrymae rerum, en mode hongrois
Maurice Ravel:Gaspard de la Nuit.
Gilles Vonsattel, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie. Występował w Boston Symphony Hall, Herbst Theatre w San Francisco, Severance Hall w Cleveland i Tokyo Opera City Concert Hall. W swym rozległym repertuarze pianistycznym prezentuje z powodzeniem dzieła Bacha, kompozycje romantyczne jak i utwory Xenakisa.
Niedziela 26.08.2007 godz. 19.30 Recital fortepianowy
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Lilya Zilberstein
W programie:
Fryderyk Chopin: Wariacje B-dur na temat ronda „Je vends des scapulaires" z opery „Ludovic" Hérolda i Halévy'ego op.12
Ferenc Liszt Consolations, Fantazja i Fuga na temat B-A-C-H
Johannes Brahms Intermezza op. 117, Wariacje na temat Paganiniego op. 35
Lilya Zilberstein, światowej sławy pianistka, w każdej kreacji muzycznej zachwyca potęgą brzmienia, niezwykłym kunsztem technicznym i głębią emocji. Międzynarodowy rozgłos zyskała dzięki I nagrodzie otrzymanej na Konkursie Busoniego w Bolzano. Koncertowała z ogromnym powodzeniem na wielkich scenach muzycznych u boku tak znamienitych orkiestr jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Orchestra czy Moskiewska Orkiestra Symfoniczna. Dokonała wielu nagrań dla wytwórni płytowych EMI i Hänssler-Classic, w tym między innymi Sonaty Brahmsa na dwa fortepiany wspólnie z Marthą Argerich.
Poniedziałek 27.08.2007 godz. 19 30 Koncert symfoniczny
Scena Wielka Opery Narodowej
Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie
Kristian Bezuidenhout (fortepian), Orkiestra XVIII Wieku, Frans Brüggen (dyrygent)
W programie:
Ludwig van Beethoven
III Koncert fortepianowy c-moll op. 37
IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58
V Symfonia c-moll op. 67
Kristian Bezuidenhout urodził się w Republice Południowej Afryki, studiował w Australii, zaś z powodzeniem koncertuje w Europie i Ameryce Północnej. Mimo młodego wieku jest prawdziwym ekspertem osiemnastowiecznej muzyki, grając zarówno na fortepianie, klawesynie, jak i historycznym fortepiano. Występował między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz na wielu festiwalach muzyki dawnej. Oczarował polską publiczność debiutując na poprzednim festiwalu Chopin i jego Europa, na którym odniósł wielki sukces grając Koncerty Mozarta z Orkiestrą XVIII w. Fransa Brüggena.
Orkiestra XVIII wieku, to legenda wśród zespołów grających na instrumentach z epoki, założona przez genialnego flecistę i muzykologa Fransa Brüggena. Głównym celem artystycznym orkiestry jest wykonywanie i nagrywanie klasycznych dzieł Haydna, Mozarta i Beethovena oraz innych kompozytorów XVIII i XIX wieku zgodnie z tradycją muzyczną minionych stuleci. Zespół tworzą specjaliści z różnych krajów świata ( m.in. Holandii, Francji, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA ) specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych. Profesjonalizm, klasyczna elegancja oraz jedność w różnorodności to cechy, które szczególnie charakteryzują tę magiczną orkiestrę.
Wtorek 28.08.2007 godz. 19.30 Koncert symfoniczny
Scena Wielka Opery Narodowej
Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie
Janusz Olejniczak (fortepian), Orkiestra XVIII wieku, Frans Brüggen (dyrygent)
W programie:
Z powodu nagłej choroby Nelsona Goernera program pierwszej części koncertu uległ zmianie. Zamiast Wariacji B-dur na temat 'La ci darem la mano' op. 2, Ronda a la Krakowiak op. 14 oraz Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina, mogliśmy usłyszeć Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka. W dalszej części Orkiestra XVIII Wieku wykonała Wielką Symfonię C-dur D.944 Franza Schuberta.
Środa 29.08.2007 godz. 19.30 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Peter Donohoe (fortepian), Lilya Zilberstein (fortepian),
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Antoni Wit (dyrygent)
W programie:
Johannes Brahms: II Koncert fortepianowy B-dur op. 83,
Piotr Czajkowski: I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Peter Donohoe, brytyjski pianista, odniósł bezprecedensowy sukces na Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1982 roku. Jest stałym gościem największych festiwali muzycznych świata, m.in. w Edynburgu i Paryżu. Koncertuje często w Australii, Nowej Zelandii, USA, współpracując z takimi orkiestrami jak Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra i Detroit Symphony Orchestra. Dokonał wielu nagrań płytowych, wyróżniony został prestiżową nagrodą Gramophone Concerto za wykonanie II Koncertu fortepianowego Czajkowskiego.
Lilya Zilberstein, światowej sławy pianistka, w każdej kreacji muzycznej zachwyca potęgą brzmienia, niezwykłym kunsztem technicznym i głębią emocji. Międzynarodowy rozgłos zyskała dzięki I nagrodzie otrzymanej na Konkursie Busoniego w Bolzano. Koncertowała z ogromnym powodzeniem na wielkich scenach muzycznych u boku tak znamienitych orkiestr jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Orchestra czy Moskiewska Orkiestra Symfoniczna. Dokonała wielu nagrań dla wytwórni płytowych EMI i Hänssler-Classic, w tym między innymi Sonaty Brahmsa na dwa fortepiany wspólnie z Marthą Argerich.
Antoni Wit, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Narodowej. Dyrygował niemal we wszystkich najważniejszych ośrodkach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, występując z czołowymi zespołami symfonicznymi, w tym z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden i BBC Symphony Orchestra.
Czwartek 30.08.2007 godz. 19.30 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
Hinrich Alpers
W programie:
Robert Schumann: Faschingsschwank aus Wien op. 26 (Karnawał wiedeński)
Edvard Grieg: Klavierstücke op. 1
Wybór z Lyriche Stücke (Utwory liryczne)
Gade op. 57 nr 2
For dine fötter op. 68 nr 3
Schmetterling op. 43 nr 1
Melodie op. 47 nr 3
Bruremarsj z cyklu Slåtter op. 72
Sturmwolken
Robert Schumann: In der Fremde z cyklu Liederkreis op. 39 (trans. Hinrich Alpers)
Sonata fis-moll op. 11
Hinrich Alpers, jeden z najbardziej obiecujących niemieckich pianistów młodego pokolenia. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Griega w Oslo. Koncertuje jako solista i kameralista w różnych krajach Europy oraz w Ameryce Północnej. Brał udział w wielu światowych festiwalach muzycznych.
Piątek 31.08.2007 godz. 19.30 Koncert symfoniczny. ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Stanisław Bunin (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Antoni Wit (dyrygent)
W programie:
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll op. 11,
Piotr Czajkowski: VI Symfonia h-moll "Patetyczna" op. 74
Stanisław Bunin, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował na wielu słynnych festiwalach, koncertował w Teatro alla Scala, Barbican Centre, Salle Pleyel, Téâtre des Champs-Élysées, Musikvereinsaal, Carnegie Hall. Grał z najlepszymi światowymi orkiestrami, w tym z Berliner Philharmoniker i Boston Symphony Orchestra oraz współpracował z takimi dyrygentami jak David Zinman, George Pretre i Claudio Scimone.
Antoni Wit, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Narodowej. Dyrygował niemal we wszystkich najważniejszych ośrodkach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, występując z czołowymi zespołami symfonicznymi, w tym z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden i BBC Symphony Orchestra.
Warszawa, 27.06.2007
Sprzedaż biletow od 1 sierpnia 2007 r w Filharmonii Narodowej oraz [link widoczny dla zalogowanych]
Ceny biletów:
Koncerty w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w dniach 18, 19, 26, 29 sierpnia: 40 PLN, 35 PLN, 30 PLN, 25 PLN, 20 PLN
Koncerty w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w dniach 15, 17, 24, 31 sierpnia: 70 PLN, 50 PLN, 30 PLN, 25 PLN, 20 PLN
Koncerty w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej: 30 PLN, 25 PLN
Koncerty w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: 70 PLN, 50 PLN, 30 PLN (na godzinę przed koncertami sprzedaż biletów w punkcie przedsprzedaży Ticket Online przy wejściu głównym do Teatru Wielkiego - cena 77 PLN, 57 PLN, 37 PLN)
Zniżki dla młodzieży akademickiej i nestorów: - 30 % |
|
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|